Welcome to our consulting company Consultio!
آرتاک ماشینآرتاک ماشینآرتاک ماشین
031-31316326-9
اصفهان ، شهرک صنعتی امیرکبیر ، خیابان کار و کارگر ، نبش بلوک 26
آرتاک ماشینآرتاک ماشینآرتاک ماشین
دستگاه تزریق پلاستیک - خرید و فروش دستگاه تزریق پلاستیک

اشتباهاتی که در هنگام خرید دستگاه تزریق پلاستیک ممکن است مرتکب شوید !

همواره در زمان تصمیم گیری برای خرید دستگاه های تزریق پلاستیک و آغاز به کار و یا گسترش یک واحد تولیدی نکاتی وجود دارند که در صورت رعایت نکردن، در  بلند مدت و یا در مدت زمانی کوتاه سیستم تولید را با مشکلات جدی مواجه می نمایند.

در این مطلب تعدادی از مهمترین اشتباهاتی که در این راه ممکن است مرتکب شوید آورده شده است:

اشتباه شماره 1

خرید ماشین آلات تزریقی دست دوم که به درستی کار نمی کنند:

کلید خرید یک دستگاه دست دوم، استفاده از یک کارشناس خبره برای تایید سلامت کلیه قسمت های دستگاه می باشد و در صورت وجود خرابی و یا تعمیرات بیش از حد در گذشته، خرید دستگاه اشتباه است.

در صورت خرید دستگاه دست دوم و یا حتی نو به موارد زیر توجه فرمایید:

1- چک کردن جک و گیره دستگاه:

قبل از هر اقدامی اولین چیزی که می تواند سلامت یک دستگاه تزریق پلاستیک را نشان بدهد سیستم گیره دستگاه می باشد؛

بوش های مابین بازوهای گیره نقاطی هستند که در زمان باز و بسته شدن بازوها و وارد شدن فشار جک به گیره بیشترین درگیری را دارند و در صورت سالم بودن آنها نیمی از مسئله ی سلامت گیره دستگاه تضمین شده خواهد بود، اما نیمه ی دیگر مربوط به دو صفحه ی دو سمت گیره می باشد که یکی صفحه ی ثابت که فشار گیره رو در زمان بسته شدن گیره تحمل می کند و همان صفحه ی قابل تنظیم برای قرارگرفتن درست قالب شما روی دستگاه است و صفحه ی دوم همان صفحه ی متحرک که نیمه ی سمبه ی قالب به آن متصل میشود؛

دستگاه تزریق پلاستیک - خرید و فروش دستگاه تزریق پلاستیک

سلامت بوش های گیره را میشود با وارد آوردن فشار (با پا) به جک گیره دستگاه در حالتی که گیره باز باشد به سادگی فهمید، اگر با فشار وارده جک تکان بخورد و سفت نباشد نشان از  معیوب بودن و فیکس نبودن بازوهای گیره است و همین لقی ناچیز میتواند باعث ناقص بودن قطعه تولید شده و یکنواخت نبودن فشار صفحه ی قالب بعد از بسته شدن گیره و در نتیجه پلیسه دادن و کامل پر نشدن قالب شود.

اما در مورد صفحه ی پشتی دستگاه، در تمامی دستگاه های تزریق پلاستیک یک لقی اندک در این صفحه وجود دارد که بخاطر قفل و باز کردن گیره در زمان باز و بسته شدن می باشد و در صورت عدم وجود این لقی، دستگاه بعد از قفل شدن گیره و بسته شدن قالب دیگر باز نخواهد شد و باید تمام صفحه ی عقبی دستگاه را باز کنیم!

اما لقی بیش از این مقدار نشان از آسیب دیدن بوش های نگه دارنده ی صفحه یا رزوه های روی میله ی نگه دارنده ی این صفحه می باشد که این هم نتایجی مثل خراب بودن بوش های بازو ها را به شما میدهد؛ این ایراد در صورت وجود زمانی قابل رویت است که گیره در زمان بسته شدن تحت فشار باشد، یعنی قالب بر روی دستگاه بسته شده باشد.

اما آخرین مورد در مقوله بررسی گیره دستگاه،جک هیدرولیک گیره می باشد که باید از لحاظ خرابی احتمالی در زمان کار کردن دستگاه مورد بررسی قرار بگیرد، یک نشتی کوچک از خود جک یا سر شیلنگ ها می تواند سیستم گیره دستگاه را به حداقل راندمان کاری برساند، حتی اگر بوش ها و صفحه ی عقبی دستگاه سالم باشند.

2- چک کردن سیستم تزریق:

مهمترین قسمت سیستم تزریق را سیلندر و ماردون تشکیل می دهند، کار کردن افراد ناشی با دستگاه و وارد آوردن فشارهای بالا برای رفع یک عیب کوچک و گشاد شدن قطر داخلی سیلندر دستگاه میتواند دستگاه را نا کارآمد کند، با گشاد شدن سیلندر قطعاتی که با پیچیدگی همراه هستند و برای تزریق کامل نیاز به فشار بالا دارند قطعا ناقص تزریق خواهند شد و عملاً پول و زمان زیادی از دست خواهد رفت، سلامت قسمت مهم دیگر یعنی ماردون با بارگیری کامل و تزریق کامل مقدار حجمی از مواد که دستگاه به آن حجم تزریق شناخته میشود مشخص خواهد شد، البته نه در شرایط آزاد، بلکه در شرایط تحت فشار تزریق که ماردون سلامت خود را نشان خواهد داد ؛

دستگاه تزریق پلاستیک - خرید و فروش دستگاه تزریق پلاستیک

مانند بخش گیره، جک اصلی بخش تزریق و گرداننده هیدرولیکی ماردون و جک حرکت دهنده ی بخش تزریق هم باید از لحاظ سلامت کارکرد و عدم نشتی مورد بررسی قرار گرفته شوند.

ساده ترین و در عین حال بخش مهمی از سیستم تزریق، هیترهای دستگاه (المنت ها) هستند که باید آنها نیز از لحاظ سالم بودن بررسی شوند.

دستگاه تزریق پلاستیک - خرید و فروش دستگاه تزریق پلاستیک

3- سالم بودن الکترو موتور و بخش هیدرولیک دستگاه:

دستگاه را می بایست از لحاظ سالم بودن شیرهای برقی، سر شلنگ ها و بخصوص الکتروموتور بررسی نمود، نشتی داشتن شیرهای برقی می تواند کلاً فرایند تزریق را مختل کند، بعنوان مثال نشتی در شیر برقی بخش گرداننده ماردون در زمان ایست دستگاه و باز شدن قالب و آماده شدن دستگاه برای تزریق بعدی، در زمان گرم بودن مواد در سیلندر باعث گردش بدون فرمان ماردون و جلو آمدن مواد و بیرون ریختن از بوش قالب شده که بایستی در هر بار تزریق این مواد را پاک کرده و دوباره تزریق کنید که همین عمل بظاهر ساده می تواند باعث خنک شدن و تزریق ناقص قطعه گردد.

4- چک کردن بخش فرمان دستگاه:

کنترل دستگاه چه از نوع کنتاکتوری باشد و چه پی ال سی، باید مورد استفاده و عمل قرار گیرد تا صحت عملکرد آن مشخص شود، همچنین کنترل سنسورهای حرارتی دستگاه در حین کار و فرمان به جک های هیدرولیک دستگاه باید بصورت کامل و بی عیب صورت گیرد.

دستگاه تزریق پلاستیک - خرید و فروش دستگاه تزریق پلاستیک

اشتباه شماره 2

عدم در نظر گرفتن مواد مصرفی:

اغلب مارپیچ ها می توانند با اکثر مواد پلاستیکی مانند PP، PE، ABS و PC استفاده شوند، بنابراین آنها بسیار انعطاف پذیر و مناسب برای شرکت های تولیدی هستند که انواع مواد مختلف را تزریق کنند.

اما در مواقعی و در استفاده در بعضی مواد خاص نیاز به استفاده از مارپیچ با طراحی ویژه می باشد که در صورت عدم توجه به این مسئله، تولید کننده با مشکلاتی روبرو خواهد شد.

دستگاه تزریق پلاستیک - خرید و فروش دستگاه تزریق پلاستیک

اشتباه شماره 3

فشار تزریق محدود و فشار قفل ناکافی:

توصیه می شود دستگاه انتخابی حداقل 10٪ ظرفیت فشار تزریق بیشتری داشته باشد تا در صورت تولید قطعه ای با وزن متناسب با دستگاه ولی با ضخامت کمتر ، عملکرد دستگاه با مشکل مواجه نشود.

همچنین اگر ضخامت جنس تولیدی کم است بهتر است دستگاه یک سایز بزرگتر انتخاب شود تا بتوان با فشار قفل کمتر جنس را بدون مشکل ظاهری و کیفی تولید نمود.

اشتباه شماره 4

استفاده از تناژ نامناسب:

اگر تناژ دستگاه کم باشد، تولید قطعات با کیفیت مشکل خواهد بود. تناژ کم باعث وزن غیر ثابت در محصول تولیدی، ایجاد پلیسه، کوچک و بزرگ شدن محصول و کیفیت سطحی نامناسب  می گردد.

دستگاه تزریق پلاستیک -

اشتباه شماره 5

مصرف انرژی بالا:

آیا تا به حال متوجه شده اید که تقریبا هیچ تفاوتی در مصرف سوخت خودرو شما با 2 نفر سرنشین در آن نسبت به تنها 1 نفر وجود ندارد؟ در یک دستگاه تزریق نیز به همین صورت است. دستگاه چه با قالب کوچک و چه با قالب بزرگ به یک اندازه  انرژی برای باز و بسته شدن گیره نیاز دارد. در بلند مدت، استفاده از یک دستگاه تزریق با مصرف انرژی کمتر به شدت در روند سودآوری تولید اثر دارد.

از این رو می بایست با توجه به زمان های توقف در سیکل تولید ، انتخاب موتور های سروو و یا پمپ دبی متغیر و نیز نصب اینورتر روی الکتروموتور مد نظر قرار گیرد.

دستگاه تزریق پلاستیک - خرید و فروش دستگاه تزریق پلاستیک

با انتخاب درست در خرید دستگاه تزریق می توانید مدت زمان طولانی تری از دستگاه استفاده نموده و راندمان تولید خود را افزایش دهید.

5/5 - (2 امتیاز)
اطلاع از
guest
0 دیدگاه
بازخورد داخلی
مشاهده همه دیدگاه ها
0
فکر شما را دوست دارم ، لطفا نظر دهیدx
()
x
× ارسال پیام از طریق واتس اپ